Alobal usnadňuje život už dlouhé roky. Přesto málokdo tuší, že každá strana má jiné využití

Hliníková fólie je praktická pomůcka, která se nachází téměř v každé domácnosti. Používá se především v kuchyni, ale jak se ukázalo, může být užitečná i jinde. Na co použít matnou a lesklou stranu hliníkové fólie? Pouze správné použití pomůže efektivně objevit její výhody. Zde je návod, jak na to!

Hliníková fólie, tedy oblíbený alobal, má v naší kuchyni praktické uplatnění. Pečeme v ní ryby nebo maso v troubě, balíme do ní sendviče nebo ji používáme při přípravě těsta. Ne každý si však uvědomuje, že obě strany hliníkové fólie mají zcela odlišné aplikace. Jaký je rozdíl mezi matnou a lesklou stranou?

Doporučený článek:  Čajová sedlina poslouží v zahradě jako hnojivo i ochrana proti škůdcům

Kterou stranu hliníkové fólie zvolit? Vyvarujte se těchto chyb!

Většina z nás používá hliníkovou fólii pro běžné věci hlavně v kuchyni. Alobal byl navržen tak, aby jedna z jeho stran udržovala teplo, zatímco druhá od tepla izoluje. Proto se vlastnosti stran alobalu odlišují. Pokud tedy při přípravě misky z alobalu chceme, aby udržela teplo uvnitř, měli byste ji zabalit lesklou stranou fólie dovnitř. Opačná strana hliníkové fólie může při grilování ovlivnit nerovnoměrné vaření nebo pečení pokrmu.

K čemu slouží matná strana hliníkové fólie?

Jednou z hlavních výhod hliníkové fólie je skutečnost, že díky ní můžeme prodloužit čerstvost zabalených pokrmů. K tomu stačí zabalit potraviny lesklou stranou zvnějšku a matnou stranou uvnitř. Tímto způsobem omezíme příjem tepla dovnitř výrobku, což ovlivní jeho pomalejší kažení. Udělejme to mimo jiné s chlebíčky a svačinou připravenou na výlety. Nezapomínejme také, že při vkládání jídla do chladničky bychom je měli zakrýt lesklou stranou nahoru. Díky tomu bude jídlo chladné rychleji.

Doporučený článek:  Zelenina a ovoce nemusí zdraví vůbec prospět. Některé druhy jsou pesticidy přímo nasáklé
Zdroj obrázku: Freepik

Hliníková fólie, pomocník při úklidu

Hliníková fólie našla své uplatnění především v kuchyni. Jak se však ukázalo, bude to užitečný pomocník také jinde. A co víc, ve většině těchto případů nezáleží na tom, kterou stranu použijeme. Alobal bude užitečný mimo jiné při čištění grilovacího roštu nebo plynové konvice, popřípadě při čištění připálených hrnců. Stačí srolovat hliníkovou fólii do koule a vyčistit tak nečistoty. Podobným způsobem se také zbavíme rzi.

Na stříbro i u žehlení

Hliníková fólie je skvělá pro čištění stříbra nebo ostření tupých nůžek. Také stojí za to sáhnout po ní při žehlení. Alobal položený pod látkou žehlicího prkna je skvělý trik, jak žehlit rychleji a efektivněji, oceníte ho především u žehlení košil.

Zdroj: https://culinarylore.com/food-science:aluminum-foil-shiny-side-up-or-down/
.

Doporučené články