Svařené víno zahřeje na těle i na duši. Jeho účinky ale sahají ještě mnohem dál

Svařené víno je jeden z nejstarších zimních nápojů známých lidstvu. Dokáže nás krásně zahřát a naladit na sváteční náladu. Jeho velkou výhodou je, že vůbec není náročné na přípravu a jednoduše a levně si ho připravíte i doma.

Nachlazení a svařené víno

Aromatické je díky koření, potěší sladkým nádechem pomeranče a bohatou chutí červeného vína. Klasické svařené víno je jedinečný nápoj, po kterém rádi saháme hlavně na podzim a v zimě. Je oblíbeným způsobem, jak se zahřát a relaxovat po náročném dni. Svařené víno však může mít také léčivé účinky. [1] Polský lékař již v 16. století léčil svařeným vínem infekce horních cest dýchacích.

Doporučený článek:  Vaření v myčce je šetrné, připravit takto můžeme mnoho jídel

Pravděpodobně nevěděl o účincích flavonoidů a protizánětlivých vlastnostech éterických olejů a vycházel ze zkušeností. Dnes víme velmi přesně, jaké vlastnosti mají ingredience ve svařeném víně. Samotné víno nepomůže léčit nachlazení, i když poskytuje tělu cenné antioxidanty. Éterické oleje uvolňované z koření po zahřátí mají antibakteriální a antivirové účinky. [2]

Zdroj obrázku: Freepik

Recept na svařené víno

Základní recept na svařené víno je velmi jednoduchý. Víno zahřejte s pepřem v hrnci. Jsou dokonce v obchodech hotové směsi skořice, kardamomu, hřebíčku a anýzu. Víno dokončujeme, když je horké. Chcete-li snížit obsah alkoholu, můžete přivést víno k varu. Přidejte k zahřívanému nápoji kousky pomerančů nebo jablka a trochu malinové šťávy.

Doporučený článek:  Omezení cukru ve stravě prospěje zdraví

Existuje druhý způsob, který říká, že celý pepř by se měl jemně pražit na suché pánvi před přidáním do vína. Tento proces zvýší aromatickou vůni svařeného vína. Hotové svařené víno má tu výhodu, že je levné a už ochucené. Víno, ze kterého se vyrábí, však nemá dobrou kvalitu. Z vašeho oblíbeného vína vám bude svařené víno chutnat mnohem lépe.

Zdroje: [1]https://www.standard.co.uk/escapist/health/5-health-benefits-of-drinking-mulled-wine-this-christmas-a3122986.html
[2]https://www.bookdoc.com/2021/12/17/benefits-of-mulled-wine/
.

Doporučené články