Štiplavá chuť zázvoru ozvláštní nejeden pokrm. Ne vždy ale přináší jenom pozitiva

Zázvor je nejlepší do čaje, dezertů nebo koktejlů. Připravit si z něj ale můžete také zdravé panáky, které sice nejsou dobré, ale doplníte díky nim hodně vitamínů a minerálů. Zázvor je totiž neuvěřitelně zdravý a většina z nás by ho měla konzumovat pravidelně. Existuje ovšem několik skupin lidí, kteří by se tomuto zdravému zázraku měli vyhnout. Kdo a proč?

Zdravotní benefity zázvoru

Zázvor je velmi známý svou chutí i zdravotními přínosy. Má analgetické, protirakovinné a zmírňující účinky při nevolnosti. Proto je vhodný pro ženy v prvním trimestru těhotenství. Kromě toho vám ale pomůže také snížit hladinu cukru v krvi a vysoký krevní tlak nebo zvyšuje imunitu. Využít ho můžete proti migréně, rakovině, revmatismu, akné a bolesti. Jestli máte v rodině kardiovaskulární onemocnění, měli byste ho také pravidelně konzumovat.

Doporučený článek:  Všudypřítomný cukr vede často k nebezpečné závislosti
Zdroj obrázku: Freepik

Problémy při konzumaci zázvoru

Lidí, kteří by se měli zázvoru vyhnout, není málo. Vhodný není pro jedince s žaludečním refluxem, žaludečními vředy nebo dvanáctníkovým vředem. Může podráždit žaludek a sliznici, takže vám rozhodně nebude dobře. Nejezte ho také v případě, že máte nízký tlak. Vyhnout by se mu měly také děti do 12 let, ženy v pokročilém stadiu těhotenství nebo lidé, kteří užívají určité léky. Zázvor přirozeně ředí krev, snižuje krevní tlak a reguluje krevní cukr, což může být pro některé jedince problém.

Doporučený článek:  Podzim je plný sezónní zeleniny, která zpestří jídelníček

Existuje předávkování zázvorem?

Odpověď je jednoduchá. Zázvorem se můžete předávkovat. A bude vám potom špatně, i když nepatříte do žádné z výše uvedených skupin. Maximální denní dávka je podle odborníků 4–5 gramů, což je maximálně jedna a půl čajové lžičky. V případě předávkování zázvorem se můžete těšit na mnoho nepříjemných příznaků, jako slabost, bolest břicha, pálení žáhy, bušení srdce, průjem, závratě, bolesti hlavy nebo nadýmání. Nic z toho zajisté zažívat nechcete, tak to se zázvorem nepřehánějte.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK565886/, https://healthyeating.sfgate.com/can-much-ginger-harmful-body-11306.html, https://www.stylecraze.com/articles/dangerous-side-effects-of-ginger/, https://www.eatthis.com/side-effects-ginger/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18037515/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4277626/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369959/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1zvor, https://www.stylecraze.com/articles/dangerous-side-effects-of-ginger/
.

Doporučené články