Sekaná jako od babičky: Zkuste tu s dražším masem a minimem náhražek

Sekaná, tradiční pokrm mnoha generací, je pro svou jednoduchost a bohatou chuť milována po celém světě. Ačkoli se zdá být příprava sekané snadná, existuje několik tajemství, která vaši sekanou promění v nepřekonatelný rodinný poklad. V tomto článku probereme ideální recept na nejlepší sekanou, odhalíme triky, které ji udělají ještě lepší, a poukážeme na běžné chyby, kterým byste se měli vyhnout.

Recept na ideální sekanou? Suroviny:

 • 500g mletého vepřového masa
 • 500g mletého hovězího masa
 • 1 velká cibule, jemně nakrájená
 • 2 stroužky česneku, prolisované
 • 2 vejce
 • 100g strouhanky
 • Sůl a pepř podle chuti
 • 2 lžíce petrželky, jemně nasekané
 • 1/2 lžičky majoránky
 • Olej nebo máslo na pečení
Doporučený článek:  Jemné řízečky s dokonale křupavou strouhankou: díky jediné přísadě budou jako nikdy předtím

Postup:

 1. Předehřejte troubu na 180 °C.
 2. V míse smíchejte mleté maso, cibuli, česnek, vejce, strouhanku, sůl, pepř, petrželku a majoránku.
 3. Míchejte rukama, dokud nevznikne kompaktní směs.
 4. Z formujte masovou směs do tvaru bochníku a umístěte ji do pekáčku vymazaného olejem nebo máslem.
 5. Pečte v předehřáté troubě po dobu 60 minut.
Zdroj obrázku: Freepik

Tajemství dokonalé sekané:

 1. Kvalitní maso: Základem je výběr kvalitního masa. Ideální je kombinace vepřového a hovězího, která zajistí správnou chuť a šťavnatost.
 2. Rukama: Při míchání ingrediencí používejte ruce. Tím zajistíte, že všechny ingredience budou dokonale promíchány a maso zachová svou strukturu.
 3. Odpočinek: Nechte směs před pečením odpočinout asi 30 minut. To umožní chutím prolnout se a strouhance nasáknout některé šťávy.
 4. Vlhkost: Aby se sekaná nerozpadala, ujistěte se, že směs není příliš suchá. Pokud je potřeba, přidejte trochu vody nebo vývaru.
 5. Korekce chuti: Před upečením celého bochníku udělejte malou zkoušku chuti tím, že upečete malý kousek masa a podle potřeby upravíte koření.
Doporučený článek:  Kuřecí maso je důležité správně skladovat a tepelně upravit

Chyby, kterým se vyhnout:

 1. Přepracování masa: Přílišné hnětení masa může způsobit, že sekaná bude tuhá a suchá. Míchejte jen tolik, aby se ingredience spojily.
 2. Příliš mnoho strouhanky: Ačkoli strouhanka pomáhá držet sekanou pohromadě, příliš mnoho ji udělá suchou. Používejte ji šetrně.
 3. Nedostatečné koření: Nebojte se s kořením. Majoránka, cibule, česnek a petrželka jsou klíčové pro vytvoření bohaté chuti, jakou má sekaná od babičky.
 4. Příliš vysoká teplota: Pečení při příliš vysoké teplotě může způsobit, že sekaná bude spálená zvenčí a syrová uvnitř. Dodržujte doporučenou teplotu a čas pečení.
Doporučený článek:  Sleď namočený ve speciálním nálevu získá neobyčejnou chuť a bezkonkurenční jemnost

Sekaná „jako od babičky“ není jen o receptu, ale také o lásce a péči, kterou do přípravy vkládáme. Dodržováním těchto tipů a vyhýbáním se běžným chybám získáte dokonalou sekanou, která bude nejen chutnat skvěle, ale také vám připomene kouzlo tradiční domácí kuchyně. Tento pokrm bude bezpochyby hřát nejen těla, ale i srdce vašich blízkých.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/mar/19/how-to-make-the-perfect-meatloaf, https://www.tastingtable.com/1149221/the-absolute-worst-mistakes-youre-making-with-meatloaf/
.

Doporučené články