Ryby patří do jídelníčku i těch nejmenších. Obsažené omega-3 kyseliny jsou zásadní pro vývoj mozku

Všichni víme, že ryby jsou velmi zdravé a prospěšné pro náš organismus. Pravidelně by je měli konzumovat nejen dospělí, ale také děti. Češi je bohužel příliš nejedí. Přitom je podle odborníků nejlepší je začlenit do jídelníčku dvakrát týdně. Dětem do tří let se nedoporučuje podávat smažené nebo uzené ryby, ale rozhodně byste z jejich jídelníčku tuto složku neměli vylučovat.

Cenný zdroj omega-3 kyselin

Většina lidí ví, že ryby konzumujeme hlavně kvůli omega-3 mastným kyselinám, které obsahují. Největší množství přitom najdeme v tučnějších rybách, jakou je například losos. Omega-3 mastné kyseliny podporují vývoj mozku, jeho výkonnost a koncentraci. Jsou důležitou součástí buněčných membrán v mozku i v sítnici. Tento prvek byste rozhodně neměli podceňovat.

Doporučený článek:  Ovesná kaše dodá vlákninu a vitamíny. Nesprávně ochucená ale ztrácí výživovou hodnotu

Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko Alzheimerovy choroby i roztroušené sklerózy (RS). Zvyšují také odolnost organismu proti infekcím, zpomalují proces stárnutí a zlepšují pevnost pokožky, nehtů i vlasů. Podle vědců mají tyto kyseliny také protirakovinné vlastnosti a dokážou zamezit rozvoji nádorů v prostatě, prsu a tlustém střevě. (zdroj)

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ryby správně připravovat, aby byly zdravé?

Pro malé děti bude nejlepší volbou ryba v páře nebo pečená v alobalu. Doporučuje se pro ně losos, atlantická makrela, treska, štikozubec nebo jazyk obecný. Ze sladkovodních ryb, které najdeme v našich vodách, je pro děti nejlepší kapr, úhoř nebo pstruh. Dávejte si u dětí vždy pozor na kosti, abyste neohrozili jejich zdraví.

Doporučený článek:  Kroupy mohou být hlavní hvězdou každého menu. Skvěle doplní šťavnaté maso i oblíbenou zeleninu

Snažte se dětem i sobě připravovat hlavně čerstvé ryby. Smažení není vhodné pro žádnou rybu, protože to zničí její chuť, strukturu i zdravotní přínosy. Navíc se při smažení těsta uvolňují škodlivé karcinogenní látky. Při nákupu ryb se spolehněte na odborníky, kteří vám dobře poradí. A rozhodně nekupujte nejlevnější kousky. Jestli je ryba podezřele levná, neberte ji.

Zdroje:
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-fish
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30084334/
.

Doporučené články