Pohanka skvěle doplní guláš, připravit ji můžeme také na sladko

Pohanka je surovina, o které toho možná ještě tolik nevíte. Má mnoho výhod, je jednoduchá na přípravu a můžete ji použít klidně každý den. Pokud se rozhodnete ji vyzkoušet, nebudete litovat. Získáte tak větší představu o tom, jak může pohanka chutnat, do jakých jídel ji použít a co všechno dokáže v kuchyni nahradit.

Hodí se pro lidi alergické na lepek

Pohanka patří mezi bezlepkové suroviny, takže si ji mohou dopřát lidé s alergií na pšenici a lepek celkově. Hodí se například do hovězího guláše, kde ji můžete použít v kombinací s kroupami. Navíc je bohatá na vlákninu, která hodně lidem chybí. Snižuje hladinu cukru v krvi. Pokud se rozhodnete pro pravidelnou konzumaci, snížíte si riziko srdečních onemocnění a klesne vám hladina cholesterolu.

Doporučený článek:  Jablka jsou zdravá, některé odrůdy ale vitamíny přímo překypují. Odborníci prozradili, která je nejlepší

Pohanka je sice sytá, ale má nízký glykemický index. Mohou ji tak konzumovat také lidé s diabetem nebo ti, kteří se chystají zhubnout několik kilogramů. Mnoho lidí ale nemá rádo její aroma. Pokud ji i přesto chcete zkusit, ještě pře samotným vařením ji zalijte horkou vodou nebo při vaření do vody přidejte několik kapek citronové šťávy.

Zdroj obrázku: Freepik

Pohanku si můžete připravit také nasladko

Věděli jste, že pohanku můžete podávat jako sladké jídlo? Stačí k ní přidat ovoce, lžíci medu nebo kapku javorového sirupu. Místo soli, která není pro lidské zdraví vhodná, můžete pohanku posypat špetkou skořice. Hodí se k ní také avokádo, které je plné zdravých tuků, ořechy nebo granátové jablko.

Doporučený článek:  Nočním náletům na ledničku předejde vyvážený a pravidelný jídelníček

Pohanka je vhodná pro vegetariány, obsahuje bílkoviny, které jsou pro tělo snadno stravitelné. Je plná vitaminu B a také aminokyselin, díky kterým bude náš mozek v dobré kondici. Díky vitaminům E a K bude dobře pracovat také štítná žláza. Díky obsahu vápníku, zinku a železa chrání imunitní systém. Vyšší nutriční hodnotu má nepražená pohanka, ale konzumovat ji můžete, jak budete mít chuť.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/foods/buckwheat
.

Doporučené články