Obyčejný rohlík dokáže s tělem zamávat. Hodnota glykemického indexu u běžného pečiva překvapí

Chléb nebo jiné druhy pečiva jíme snad každý den. Jedná se o nedílnou součást snídaně, přílohu k hlavnímu jídlu nebo studenou večeři. Možná si myslíte, že všechny druhy pečiva jsou prospěšné pro vaše zdraví. Není to ovšem pravda. Některé mají mnohem vyšší glykemický index (GI) než jiné druhy.

Co je glykemický index a co nám říká?

Glykemický index je parametr, který nám jasně říká, jak rychle stoupá hladina glukózy v krvi po konzumaci určitých potravin (nejen pečiva). Jestli má produkt nízký GI, nárůst glykémie bude nižší a pomalejší. V případě vysokého GI můžete očekávat rychlý vzestup glukózy v krvi. To snadno pocítíte na hladině své energie, která se rychle zvedne. Po nějaké době ale stejně rychle zmizí.

Doporučený článek:  Nakládané okurky zlepšují náladu, posilují imunitu a podporují metabolismus

Hodnotu glykemického indexu ovlivňuje mnoho faktorů. Čím více je produkt zpracovaný, tím vyšší bude mít glykemický index. Hodnotu zvyšuje také tepelná úprava produktu. Produkty s nízkým GI mají hodnotu 50 a méně. Potraviny s GI mezi 55 a 70 se počítají jako střední hodnota. Na druhou stranu produkty s GI nad 70 mají vysoký glykemický index a měli byste se jim vyhýbat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaký glykemický index mají určité druhy pečiva?

Výzkumy ukázaly, že kváskový chléb má nejnižší glykemický index. Jestli chcete jíst skutečně zdravý chléb, měli byste si vybrat kváskový nebo celozrnný chléb. Na druhou stranu bílé pečivo má vysoký glykemický index. Hladina GI u obyčejné bagety má hodnotu 95, protože aditiva ovlivňují chuť pečiva i jeho vliv na cukr v krvi. Mnoho lidí navíc sáhne po sladkém džemu nebo pomazánce, čímž hodnotu ještě zvýší.

Doporučený článek:  Milovníci čaje mají zdravější a vyrovnanější život. Nepřemůže je nachlazení ani žízeň

Při porovnání jednotlivých druhů pečiva došlo k zajímavému objevu. Možná budete překvapeni, jak nezdravé jsou některé z pochoutek, které máme tak rádi. Na pozitivní straně seznamu skončil ovesný chléb s otrubami a pohankový chléb s GI 47 nebo celozrnný žitný chléb s GI 50. Nejvyšší hodnotu měl bagel (72 GI), housky, rohlíky a kaiserky (70 GI) a croissanty (60 GI). Je překvapivé, že obyčejná houska může mít větší vliv na cukr v krvi než sladký croissant.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/311036
.

Doporučené články