Mšice na rostlinách: pomůže mýdlo, roztok z kopřivy nebo jejich přirození nepřátelé

Mšice patří mezi nejčastější a také nejrozšířenější škůdce, kteří napadají rostliny všeho druhu. Velmi snadno a rychle způsobí obrovské škody na záhonech s květinami, ovocem, zeleninou, na keřích i stromech. Dokáží se pustit úplně do všeho a během několika dnů zničit úplně všechno. Na jejich odstranění můžete použít chemické produkty, ale také přírodní metody.

Ruční odstranění při malém množství

Ve chvíli, kdy se mšice objeví na rostlinách a je jich jen malé množství, můžete je odstranit pomocí prstů. Jestli vám to přijde nechutné, vezměte si rukavice nebo papírové ubrousky. Musíte ale rostliny neustále kontrolovat, jestli jste na nějaké nezapomněli a zda se stále nemnoží ve vaší zahradě.

Doporučený článek:  Z organických zbytků vznikne cenné hnojivo. Kompostér se vejde i do malého bytu
Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní produkty proti mšicím

Z přírodních metod při větším množství mšic můžete použít také mýdlové roztok, který zajistí, že se mšice na rostlinách neudrží. Jednoduše smíchejte mýdlo s vodou a nastříkejte tekutinu na rostliny. Stejně můžete postupovat se směsí oleje a vody. Olej je totiž udusí a zbavíte se jich.

Další možností je kopřivový nálev z 1 kg čerstvých  nebo 200 gramů sušených kopřiv na 1 litr vody. Nechte směs louhovat po dobu 24 hodin. Poté směs přeceďte a nastříkejte na listy a stonky rostlin. Podobně můžete vylouhovat 2 lžíce tabáku v 1 litru vody po dobu 24 hodin a použít tuto tekutinu stejně jako kopřivy.

Doporučený článek:  Alobal usnadňuje život už dlouhé roky. Přesto málokdo tuší, že každá strana má jiné využití

Přilákejte přirozené predátory

Berušky jsou to nejlepší, co můžete během letních měsíců přilákat do své zahrady. Mohou totiž zlikvidovat všechny mšice, které se u vás objeví. Nebudete to díky tomu muset dělat vy. Stačí, když na zahradě vysadíte slunečnice nebo jiné rostliny, které je přilákají k vašim záhonům.

Kontrolujte rostliny a zasáhněte včas

Možná nejdůležitější je neustálá kontrola záhonů i jednotlivých rostlin. Stejně tak kontrolujte, že jsou rostliny zdravé. Tak nejlépe zajistíte, že se u vás neobjeví škodlivé mšice. Na zahradu také vysaďte levandule, měsíček lékařský nebo česnek, které tento hmyz také odpuzují.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/pests/insects-diseases-weeds/stop-aphids/
.

Doporučené články