Květák je ideálním doplňkem letního menu. S našimi triky si ho zamilují i děti

Sezóna čerstvého květáku je v plném proudu a v letním období se jedná o ideální zeleninu pro zdraví. A na jaký způsob jej připravit? V tuzemsku se nejčastěji podává smažený v trojobalu s bramborem a tatarkou, ale existují i další možné způsoby přípravy. A jak vlastně s květákem zacházet, jak jej zbavit typického zápachu, který odrazuje od jeho konzumace například děti? Nechte si poradit tipy šéfkuchařů a květák bude na vašem stole každý týden!

Vaření začíná nákupem

Jako u jiných surovin je důležitý výběr. U květáku to platí dvojnásob, protože ovadlý nebo nahnilý květák nezachrání ani kuchařské umění a určitě ani dvojitá dávka koření, proto vybírejte opatrně. Dbejte na to, aby byl květák jednotné barvy, bílého až krémového zabarvení. Na povrchu nesmí být hnědé skvrny ani tmavé tečky. Na kvalitu květáku upozorní také listy, které musí být sytě zelené. Žluté nebo ovadlé značí, že daný kus je na krámu už notně dlouho. Čerstvý květák se doporučuje spotřebovat do tří dnů od nákupu, aby vynikla jeho chuť.

Doporučený článek:  Voda z rýže je skvělá na vlasy, pro mytí nádobí i k pití
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se vaří květák

Čím začít? Samozřejmě odstraněním listů, které se však nemusí házet na kompost nebo do bioodpadu, ale je možné je použít v mnoha receptech. Z listů se připravují výtečné zeleninové chipsy z trouby, mohou se přidat do polévek, čerstvých zeleninových smoothie nebo koktejlů. Ze samotného květáku se odstraní nožem tvrdý stonek a omyje se pod tekoucí vodou. Vařit se může v celku v osolené vodě, případně se může rozebrat na růžičky. Doba vaření je u celého kusu asi 12 minut, menším kusům postačuje polovina času. Sledujte bedlivě stav vaření, aby se květák nepřevařil.

Doporučený článek:  Sušené mléko dodá rostlinám důležité živiny a zlepší strukturu půdy

Za nepříjemným zápachem je síra

Květák může odpuzovat svým zápachem, který se line při jeho vaření. Za zápachem stojí sloučeniny síry. Stačí přidat do vody lžičku jedlé sody a zápach se tím odstraní, k tomu si zachová květák krásnou světlou barvu. Květák kromě sirných sloučenin obsahuje vlákninu, vitamíny C, K, A a B6, z minerálů pak draslík, hořčík a vápník, proto je ideální přílohou i hlavním jídlem. Někdy však může chutnat hořce. Jak tomu zamezit? Postačí při vaření přidat lžičku cukru na 1 litr osolené vody, případně přilít pár lžic mléka.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/glossary/cauliflower-glossary
.

Doporučené články