Jedlá soda zbaví gauč odolných skvrn, vyčistí myčku a eliminuje nepříjemné pachy

Ať už se potýkáte se zápachem z odpadů, bot, myčky nebo zkrátka dlouho nečištěného gauče, stačí vám sáhnout po ingredienci, kterou má doma skoro každý, neboli po jedlé sodě.

Jedlá soda je známá tím, že má takzvaný deodorizační účinek, tedy eliminuje nepříjemný zápach. Zároveň je k vašemu zdraví i k životnímu prostředí přívětivější než některé chemické prostředky, které můžou být pro mnoho jedinců dráždivé.

Záchrana při ucpaném odtoku

Odtok vám opět neodtéká nebo minimálně nepříjemně zapáchá? V takovém případě nasypte několik lžic jedlé sody (většinou je 5 lžic tak akorát) nebo balíček pečicího prášku (ten jedlou sodu také obsahuje) do problémového místa a počkejte několik minut. Po chvilce působení zalijte odtok vroucí vodou a nechte se sodou reagovat. V případě potřeby proces ještě opakujte a pak už si jen užívejte odpady, které jsou jako nové.

Doporučený článek:  Moly z kuchyně vypudí výrazné vůně, důležitá je správná prevence
Zdroj obrázku: Freepik

Gauč bez jediné skvrnky

Z jedlé sody také můžete smícháním s vodou jednoduše udělat pastu, která vám pomůže při čištění skvrn. Pokud vám jde pouze o zbavení se zápachu, stačí gauč nebo například koberec práškem posypat, nechat působit a po chvíli vysát. Pro dodání vůně můžete do sody přidat pár kapek esenciálního oleje. Toto zároveň osvěží i váš vysavač.

Stejným způsobem pak můžete předejít nepříjemnému odéru z koše či bot. Soda eliminuje zápach všech těchto krizových míst a její použití je velmi snadné.

Doporučený článek:  Zápachu v lednici se lze zbavit pomocí běžných surovin

Univerzální čistič myčky

V případě, že máte myčku a hlavně její filtr vyčištěný, ale i tak nemůžete přijít na to, proč nevoní zrovna nejlépe, tento zázračný prášek pro vás může být to pravé. Stačí ho nasypat asi lžičku do zásobníku. Samozřejmě je potřeba myčku spustit na prázdno a na co nejvyšší teplotu, aby se co nejlépe vydezinfikovala.

I tak je ale třeba si pamatovat, že soda je abrazivní, tudíž není vhodná na čištění náchylných povrchů, jelikož je její částečky mohou poškrábat.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/cleaning-with-baking-soda/
.

Doporučené články