Glykemická dieta zažívá boom. Dokáže snížit hladinu glukózy i nastartovat hubnutí, má však několik pravidel

Dieta s nízkým glykemickým indexem je nyní velmi populární. Lidé si v rámci této diety vybírají potraviny, které nezvyšují hladinu cukru v krvi. Pomáhá to při hubnutí, ale může to hodně pomoci s lidem s cukrovkou nebo inzulínovou rezistencí. Specialisté upozorňují, že jen glykemický index nestačí k tomu, abyste na této dietě vydrželi dlouhodobě. Podívejme se, co je glykemická zátěž.

Jak funguje glykemická zátěž?

Mohlo by se zdát, že na dodržení diety stačí vědět, jaké potraviny mají nízký glykemický index (GI). Bohužel tomu tak není. Musíte dodržovat pár pravidel, abyste získali nejlepší výsledky této diety bez ohledu na to, proč ji chcete dodržovat. Důležité jsou správné kombinace potravin i velikost porce. Glykemická zátěž je konečný výsledek glykémie po konzumaci celého pokrmu.

Doporučený článek:  „Eko“ produkty nejsou zárukou kvality. Nehledět na složení potravin se může vymstít

Neměli byste počítat jen s glykemickým indexem jednotlivých potravin, ale také s jejich spojením dohromady. Pro snížení glykemické zátěže je nutné do jídla přidat něco navíc. Použít můžete bílkoviny nebo tuky. Přidejte proto do jídla například jogurt, avokádo nebo vlašské ořechy.

Zdroj obrázku: Freepik

Na velikosti záleží

Hlídat si glykemický index jednotlivých surovin i celé porce je úžasné, ale stále můžete udělat jednu velkou chybu. Jakmile bude porce příliš velká, cukr v krvi se rychle zvedne, i když je samotný pokrm nízkoglykemický. Měli byste proto jíst častěji, ale menší porce jídla. Díky tomu si udržíte nízkou hladinu cukru v krvi a navíc vám to pomůže zhubnout.

Doporučený článek:  Dobře ochucené tofu vynikne nejen ve veganské stravě. Je unikátním zdrojem bílkovin a vzácných isoflavonů

Jak snížit glykemickou zátěž pokrmu?

Držet se můžete pár pravidel. Vybírejte si celozrnné sacharidy, tedy celozrnnou mouku, hrubou krupici nebo tmavou rýži a těstoviny. Vyhýbejte se ovoci a zelenině s vysokým GI (banánům, hroznovému vínu, červené řepě, mrkvi, celeru). K sacharidům vždy přidejte bílkoviny nebo tuky. Vyhněte se sladkostem a dezerty vybírejte moudře. A hlavně se vyhýbejte fastfoodu, který je plný jednoduchých cukrů a soli.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/low-glycemic-diet
.

Doporučené články