Domácí majonéza je zdravější, stále ale zvyšuje riziko cukrovky a hypertenze

Majonéza se vytváří kombinací vaječných žloutků, octa, oleje, hořčice a koření, jako je sůl a pepř. Perfektně se hodí do sendvičů, jako salátový dresink, ale také doplněk k masovým pokrmům. Příliš mnoho konzumované majonézy může významně ovlivnit fungování těla, působit nepříznivě a vést k zdravotním problémům.

Kalorická bomba

Majonéza je chutným doplňkem mnoha jídel, ale jde o vysoce kalorickou omáčku. Jedna polévková lžíce obsahuje asi 20 g tuku a více než 170 kalorií, takže to není nejlepší volba pro lidi, kteří mají dietu nebo se snaží snížit hmotnost. Nejen kvůli kalorickému obsahu se doporučuje oblíbenou majonézu nahradit, protože v příliš velkém množství může způsobit vedlejší účinky nebo z dlouhodobého hlediska vést ke zdravotním problémům.

Majonéza obsahuje velké množství cukru. Častá konzumace vede k problémům s udržováním normální hladiny glukózy v krvi, a proto se diabetikům nedoporučuje. Měli byste vědět, že majonéza s nízkým obsahem tuku obvykle obsahuje mnohem větší množství cukru než klasická majonéza. Vysoký obsah tuku ve stravě také vede k rozvoji hypertenze.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevolnost a bolest hlavy

Výroba majonézy doma je lepší volbou než nákup hotového produktu v obchodě. Majonéza z obchodu obsahuje velké množství konzervačních látek, které mohou při nadměrné konzumaci způsobit příznaky včetně otravy, bolesti hlavy, nevolnosti, a dokonce i průjem. Jak již bylo uvedeno, vysoký obsah tuku v majonéze znamená, že při pravidelném přidávání do sendvičů nebo salátů může přispívat k nárůstu hmotnosti.

Doporučený článek:  Borůvek si můžeme dopřát plné hrsti. Skvěle působí na mozek, při hubnutí i pro dobrou náladu

Majonéza není jen tuk, který přispívá ke zvyšování obvodu pasu, ale také zdroj zdravých omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Nenasycené tuky přispívají ke snižování cholesterolu, a tím snižují riziko aterosklerózy nebo infarktu myokardu. Pokud se majonéza nejí v nadměrném množství, má na tělo dokonce příznivé zdravotní účinky.

Zdroj: https://www.livestrong.com/article/440204-how-unhealthy-is-mayonnaise/
.

Doporučené články