Bez myčky už si mnozí nedovedou představit život. Časté chyby však ničí spotřebič i nádobí

S příchodem myčky došlo ve většině kuchyní k naprosté revoluci. Tento spotřebič totiž šetří čas a vodu, k tomu ulevuje především ženám od nudné práce. Jako každý přístroj také myčka má svá pravidla pro užívání a rozhodně se v ní nemůže umývat veškeré nádobí. Nehledě na jednoduchost používání lidé často opakují stále stejné chyby. Jakým nešvarům při jejím používání se vyhnout a co rozhodně do ní nevkládat?

Tableta, program a už se myje!

Myčka nádobí patří v dnešní době mezi základní výbavu kuchyňské linky stejně jako chladnička nebo sporák. Ulehčuje práci, protože za členy domácnosti myje nádobí, hrnce, skleničky nebo příbory, přičemž je nutné dodržovat ukládání do přihrádek nebo jednotlivých košů či držáku, aby nedošlo k poškození zařízení ani jednotlivých kusů. Po naskládání špinavých talířů a sklenic pak následuje vložení tablety do myčky, případně ještě přidání leštidla nebo změkčovače, nastaví se vybraný program a myčka se spustí a umyje vše při vysoké teplotě ve spojení s čisticími prostředky.

Doporučený článek:  Některé druhy zeleniny a ovoce pomohou získat krásné opálení. Tajemstvím je betakaroten
Zdroj obrázku: Freepik

Předmývání je zcela zbytečné

Prvním nešvarem mnoha spotřebitelů je předmývání nádobí, protože myčka podle nich nemyje nádobí dokonale. To je zcela zbytečný, a v dnešní době dokonce marnotratný zvyk, kterého je třeba se zbavit. Myčka je výrobci navržena tak, aby si poradila i s nejodolnější mastnotou nebo špínou. Před ukládáním do myčky je však vhodné nádobí zbavit větších zbytků jídla, aby nedošlo k ucpání odtoku. Při nedostatečném umytí daných kusů je možné zvolit jiný program, případně obměnit značku mycích tablet.

Doporučený článek:  Začátek července přeje zavařování právě sklizené úrody

Litinové hrnce ani porcelán

K nejčastějším prohřeškům pak dochází při samotném plnění myčky. Do přístroje totiž rozhodně nepatří výrobky ze dřeva, jako jsou prkénka, vařečky, špachtle nebo stěrky. Obdobně se nesmí mýt v myčce ostré nože z nerezové oceli, které se mohou ztupit nebo může dojít k jejich poškození. Nevyplatí se čistit takto ani litinové hrnce a pánve, které mohou začít rezivět. U luxusního nebo historického porcelánu hrozí nevratné poničení malby, glazury nebo vyblednutí barvy. Taktéž u plastových uzavíratelných nádob je nutné kvůli obsahu BPA nejprve zkontrolovat, zda je vhodné je umývat v myčce.

Zdroj: https://www.choice.com.au/home-and-living/kitchen/dishwashers/articles/common-dishwasher-mistakes
.

Doporučené články